Синоптофор – медичний офтальмологічний прилад за допомогою якого проводять діагностику і лікувальні процедури направлені на усунення порушення рухових функцій ока, які супроводжують косоокість. Синоптофор дає можливість відновити і стабілізувати  бінокулярний зір. Даний прилад використовується як для лікування ,так і для попередження виникнення косоокості.

Адже для лікування цього захворювання хірургічне лікування показано незавжди, а інколи воно просто неможливе. Тоді для пацієнтів справжнім порятунком стають апаратні методики лікування.

Прилад використовується як для проведення  діагностики (виявлення об`єктивного і суб`єктивного кутів при косоокості, здатності до бінокулярного злиття, фузійних резервів, можливої наявності функціональної скотоми і нефовеального злиття) так і для лікувальних ортоптичних процедур при косоокості  ( усунення функціональної скотоми , несиметричності бінокулярного зору, розвитку нормальної фузійної здатності і рухомості очей, для стабілізації бінокулярного зору).