Про шкідливий вплив ультрафіолетових променів на зір відомо вже давно. Вивченню процесів, що відбуваються в оці при впливі світла з УФ спектру, присвячено безліч досліджень та наукових праць. Однак про вплив синього світла на зір почали замислюватися нещодавно. Насамперед це пов'язано з активним розвитком технологій, масовою комп'ютеризацією населення тощо.

Поширені джерела синього світла?

Світловий пучок є електромагнітною хвилею з певною довжиною. Лише кілька десятків років основним джерелом синього світла було сонце. Однак у наш час навколо кожної людини зосереджено безліч штучних джерел, серед яких можна відзначити:

  1. 1. Мобільні телефони та планшети з великим яскравим екраном.
  2. 2. Комп'ютери та ноутбуки.
  3. 3. Сучасні плоскі телевізори.
  4. 4. Світлодіодні лампи та ін.

Сьогодні вплив синього світла на очі дуже значущий, адже виробники активно використовують його в тих самих лампах та екранах. Справа в тому, що цей діапазон дуже добре видно, особливо за високої яскравості. Завдяки цьому можна поліпшити показники того чи іншого виробу.

У чому полягає шкода синього світла для зору людини?

Негативний вплив синього світла на зір людини вивчено досить добре. Насамперед змінюється якість зору за рахунок зниження зорового розмаїття та гостроти сприйняття предметів. Це відбувається за рахунок того, що довжина хвилі синього світла менша, ніж у решти спектра видимого світла. Внаслідок цієї різниці змінюється фокусування променів на сітківці і виникають хроматичні аберації. Особливо помітні ці явища стають при тривалій роботі за комп'ютером або регулярному та частому користуванні мобільними пристроями. Фахівці навіть розробили спеціальний термін – цифрова зорова втома.

Також встановлений зв'язок між впливом синього світла та віковою макулярною дегенерацією сітківки. Це захворювання входить у трійку причин, які сприяють розвитку повної сліпоти. Синє світло, порівняно з ультрафіолетовими променями, відрізняється більшою глибиною проникнення. Саме ця довжина хвилі максимально негативно відбивається на стані сітківки, викликаючи найбільшу загибель клітин. Ці зміни можуть збільшувати ризик розвитку вікової дегенерації макулярної з часом.

Як знизити вплив синього світла на зорову систему?

Для того щоб знизити шкоду синього світла для зору, необхідно дотримуватися таких правил:

  1. 1. Максимально обмежити вплив синього світла завдяки скороченню часу користування мобільними пристроями, телевізорами, комп'ютерами, особливо особам із групи ризику.
  2. 2. Для захисту своїх очей слід використовувати спеціальні окуляри із лінзами які блокують ультрафіолет та синє світло.

Також не варто забувати про додаткові джерела каротиноїдів, до яких належать лютеїн та зеаксантин. Лютеїн забезпечує природний захист сітківки від яскравого світла, що може зашкодити фоторецепторам. Зеаксантин є пігментом, який накопичується в сітківці ока та бере участь у механізмах, що захищають клітини від пошкодження світлом.

Будь-які краплі чи інші медикаментозні засоби слід використовувати лише за призначенням лікаря-офтальмолога, щоб не зашкодити своїй зоровій системі!