Акомодація - здатність ока до чіткого зору на різних відстанях. Процес акомодації відбувається при взаємодії м'язів циліарного тіла та кришталика. Скорочуючись і розслабляючись, м'язи циліарного тіла послаблюють і натягують зв'язки, змінюючи кривизну кришталика, що забезпечує фокусування погляду потрібному відстані.

Що таке спазм акомодації та чому він виникає?

Спазм акомодації (хибна короткозорість) - це стан, при якому м'язи ока, що відповідають за акомодацію та зворотний акомодації процес, спазмуються, натягаючи зв'язки та утримуючи кришталик у стані фокусування вдалину. Розглянути близькі об'єкти при спазмі акомодації стає неможливо.

Основними причинами спазму акомодації є надмірні або неправильно організовані зорові навантаження, недолік освітлення, сильна втома очей (тривала робота за комп'ютером, читання, робота з оптичними приладами та дрібними деталями на близькій відстані).

Серед другорядних причин – неповноцінне харчування, авітаміноз, порушення режиму сну та неспання, відсутність фізичних навантажень, необхідних для підтримки здоров'я, слабкість м'язів спини та шиї, наслідком яких є неправильна постава, що призводить до недостатнього кровопостачання головного мозку та зорової системи.

Основними причинами спазму акомодації у школярів є великі навантаження зорової системи, виконання домашніх завдань у вечірній та нічний час, недостатня освітленість робочого місця, невідповідність письмового столу та стільця зросту дитини, порушення кровопостачання у шийному відділі хребта, дуже низький рівень фізичної активності.

Які симптоми свідчать про спазм акомодації та як його позбутися?

Серед основних симптомів, що можуть свідчити про появу спазму акомодації можна виділити швидку втому при дрібній зоровій роботі, появу печіння, різі, почервоніння очей, зображення предметів поблизу стають нечіткими, зображення вдалині розмиваються, а також сильні головні болі та поява нудоти.

Симптоматичне лікування зазвичай починають із крапель, що розширюють зіницю і розслабляють м'язи ока, це дозволяє полегшити стан пацієнта відразу. Потім у складі комплексної терапії застосовують комп'ютерні програми, що розроблялися для зняття напруження зорової системи, різні види лазерної стимуляції і електростимуляції.

Профілактика спазму акомодації полягає у підтримці загального здоров'я організму: дотримуватися режиму дня, повноцінно харчуватися не перевтомлюватися і достатньо відпочивати, давати організму адекватні фізичні навантаження, виконувати гімнастику зорової. Також корисно стежити за поставою та періодично проходити курс загального масажу з акцентом на шийно-комірцеву зону. Це не лише посилить кровотік та не допустить розвитку  спазму акомодації, а й збереже здоров'я організму загалом.

Отже, спазм акомодації – це стан, який створює безліч дискомфорту, тому вимагає своєчасного лікування, щоб уникнути розвитку ускладнень. При перших проявах симптомів спазму акомодації слід звернутися до лікаря-офтальмолога, так Ви можете звернутися в Центр зору AstraVisus. У нашому Центрі зору працюють досвідчені фахівці, які легко виявлять причину появи дискомфорту та підберуть необхідне лікування, щоб зберегти Ваш зір!