У відносинах «лікар-пацієнт» часто помічаємо домінування однієї з сторін, або, інакшими словами, взяття на себе зайвої відповідальності. Насправді, щоб досягти успіху у профілактиці та лікуванні будь-якої хвороби важлива рівносильна участь як лікаря, так і пацієнта. Перший у свою чергу має вчасно виявляти патологію, провести достатню діагностику для встановлення точного діагнозу та призначити відповідне лікування. Надані рекомендації будуть дієвими у випадку розуміння хворим своєї проблеми та повноцінного виконання призначень. «Збій» відбувається при порушенні роботи як лікаря, так і пацієнта. Однією з таких перешкод зі сторони хворого є нехтуваннями певними незначимими, на перший погляд, рекомендаціями, спрямованими на дотримання певного способу життя. Оскільки такі лікарські поради не пов’язані з медикаментами або хірургічним втручанням, вони втрачають свій вплив у очах пацієнта.

Сьогодні я хочу окреслити певні рекомендації, які, звичайно, не є першочерговими лікувальними заходами, проте здатні зменшити зорову втому та запобігти розвитку і прогресуванню деяким очним захворюванням.


1. Звертаємо увагу на робоче місце.

Багато професій на сьогодні пов’язані з роботою на близькій відстані, тому наприкінці дня часто люди скаржаться на втому, почервоніння і подразнення очей. Справа у тому, що чим ближча відстань, ти більше напружуються очі. Отже:

-          потрібно дотримуватися оптимальної відстані до робочої зони (не менше 40 см); її можна поміряти, поставивши лікоть на стіл, а кисть руки поклавши на підборіддя;

-          тримати правильну поставу;

-          має бути достатнє освітлення робочого місця (денне або штучне за допомогою звичайним ламп розжарювання; енергозберігаючі лампи є більш шкідливими для очей);

-          намагатися робити перерви кожні 20-30 хв, спрямувавши погляд на далеку відстань (у такому випадку око розслабиться); також трохи покліпати (адже при роботі перед екраном монітора очі кліпають значно менше і це може викликати синдром сухого ока);

-          при роботі за комп’ютером використовувати антиблікові екрани або антиблікове покриття в окулярів.

 


2. У вільний час рекомендовано щоденні прогулянки на свіжому повітрі у світлу пору доби до 1-1.5 годин.

У останніх наукових дослідженнях така порада є однією з ведучих для запобігання розвитку та прогресування міопії (близорукості) у дітей.


3. Використовуємо сонцезахисні окуляри, незалежно від пори року та погоди, щоб запобігти шкідливому впливу ультрафіолетового випромінювання.

Особливо важливо носити сонцезахисні окуляри дітям, а також людям зі штучними кришталиками та супутніми захворюваннями сітківки і зорового нерва (наприклад, глаукома і вікова макулодистрофія).


4. Не нехтуємо плановими візитами до офтальмолога, незалежно від наявності чи відсутності скарг. Середня частота відвідування здорової людини становить:

-          Немовлята: після народження, у віці 1 місяць, 6 місяців;

-          Далі 1 раз у 2 роки до досягнення шкільного віку;

-          Діти шкільного віку: 1 раз у рік;

-          Дорослі: 1 раз у рік.

Хочу зазначити, що така частота оглядів є приблизною, і може змінюватися у разі виявлення у дитини чи дорослого факторів ризику чи ознак очної патології.

 

ОЛЕНА КАЛЬЧУК, лікар-офтальмолог