Огляд у офтальмолога є важливою частиною загального медичного обстеження, яке регулярно повинна проходити кожна людина. Чи знаєте Ви, як часто потрібно обстежувати очі? І що саме включає візит до офтальмолога? Відповіді на ці питання у нашій сьогоднішній статті.


Коли потрібно перевіряти зір дітям.

Як відомо, зір у новонародженого в основному розмитий, але зорова система розвивається з часом і повністю формується в підліткові роки. Американська академія офтальмології та Американська асоціація дитячої офтальмології та косоокості розробили рекомендації, коли необхідно проходити скринінг органу зору, щоб вчасно виявляти очні проблеми. Отже, відвідувати лікаря потрібно у такі вікові періоди:

  1. Новонароджені. Одразу після народження перевіряють основні показники здоров`я очей: «червоні рефлекси», реакцію зіниць на світло, моргання. Іноді огляд роблять ширшим, якщо дитина недоношена або має ознаки очної патології.
  2. Від 6 до 12 місяців (протягом першого року життя). Лікар виконує тести, згадані вище, а також перевіряє рухи очних яблук, наявність чи відсутність косини, огляд переднього та заднього відрізку очей.
  3. Від 12 до 36 місяців (1-3 роки). План огляду як у попередньому скринінгу.
  4. Від 3 до 5 років. У цьому віці стає можливою перевірка гостроти зору за допомогою спеціальних таблиць.
  5. 5 років і старше – обстеження очей один раз на рік.

Бувають ситуації, коли скринінговий огляд може перейти у повний з додатковими методами обстеження, коли виникає підозра на певні патології. Інколи є потреба використати під час діагностики спеціальні краплі для розширення зіниць.

Варто сказати, що при виявленні порушення зору незалежно від віку, лікування повинно розпочатися якомога раніше, адже для дитини важливим є кожен рік для формування нормального зору.


Як часто проходити базовий огляд дорослим.

Якщо у Вас немає проблем з очима, то обстеження слід проходити:

–        один раз у двадцятирічному віці;

–        двічі у тридцятирічному віці.

Але є певні винятки, коли потрібно звертатися частіше. До них належать:

–        виникнення будь-яких скарг зі сторони очей, травмування органу зору;

–        носії м'яких контактних лінз (таким пацієнтам бажано щороку звертатися до офтальмолога);

–        якщо у Вас деякі хронічні хвороби (наприклад, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія) або є близькі родичі з очними захворюваннями.

У вищеперерахованих випадках лікар в індивідуальному порядку складає для Вас план відвідування.

При досягненні сорока років рекомендовано всім пройти повне офтальмологічне обстеження, адже у цьому віці найчастіше з'являються ранні ознаки вікових захворювань та зміни зору. Своєчасне виявлення патології може зберегти Ваш зір, а іноді навіть і життя. Наприклад, пухлини органу зору тривалий час є безсимптомними, і тільки лікар може виявити їх.

Після 65 років частота відвідування офтальмолога збільшується до одного разу на рік або на два роки. Це пов'язано з тим, що у старшому віці збільшується ризик виникнення та прогресування таких захворювань як катаракта, глаукома та різних патологій сітківки.


Що входить у офтальмологічне обстеження.

Комплексний огляд очей триває близько 45-60 хвилин і включає у себе:

1)      опитування пацієнта: лікар запитає за Ваші скарги з боку очей, загальний стан здоров'я, чи Ви приймаєте ліки тощо;

2)      перевірка гостроти зору;

3)      визначення рефракції та підбір корекції (окулярів чи контактних лінз) при необхідності;

4)      вимірювання очного тиску;

5)      визначення рухів очей, реакції зіниць на світло;

6)      біомікроскопія очей (оцінка стану переднього відрізку ока, кришталиків) та офтальмоскопія (огляд очного дна).

Інколи лікар для уточнення діагнозу може запропонувати Вам додаткові обстеження. Найбільш поширеними є:

1)      комп`ютерна периметрія (перевірка полів зору) –  має велике значення для виявлення глаукоми та інших неврологічних чи судинних патологій;

2)      оптична когерентна томографія (пошарове обстеження сітківки) – незамінний метод для діагностики захворювань сітківки;

3)      ультразвукова діагностика очей.

Кожна частина всебічного огляду дає важливу інформацію про стан здоров`я Ваших очей, тому так важливо не нехтувати регулярним обстеженням.

ОЛЕНА КАЛЬЧУК, лікар-офтальмолог

Стаття підготовлена за допомогою матеріалів з сайту American Academy of Ophthalmology

https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/eye-exams-101?fbclid=IwAR3DrDiIYRwtOdkPGygcg6d4AN3RJA5QQ45wI7paSPmjLkSi2pJruBVyxJo

https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/children-eye-screening?fbclid=IwAR3gME6f5oYVk-0Rzq5nAW5XBGctQxpa2-0PVsCaU_kMu4t3hoQhri64dao