Зорова система людини не завжди здатна функціонувати повноцінно, іноді виникають порушення, які в майбутньому, якщо не лікувати, призводять до серйозних ускладнень. Крім того, порушення зору часто спричинені захворюванням головного мозку та ністагмом. То що ж таке ністагм?

Ністагм - поштовхоподібні мимовільні повторювані коливання очних яблук, які за своєю природою можуть бути патологічними і фізіологічними.

Наприклад, якщо сфокусувати погляд на предметі, який переміщається, то зіниця буде рухатися так, щоб зберігати фокусування. Мимовільні рухи зіниці свідчать про наявність патології.

Природжений ністагм найчастіше проявляється на 2-3 місяці життя малюка, хоча зароджується вже на 15-20 тижні розвитку плоду. Одна дитина з десяти тисяч сьогодні народжується з цим порушенням.

Які ж причини ністагму?

До причин ністагму можна віднести наступні:

- травми очних яблук;

- дистрофічні зміни сітківки;

- патології головного мозку;

- запальні процеси у внутрішньому вусі;

- вроджена катаракта (помутніння кришталика);

- генетична схильність і спадкові захворювання;

- слабкий зір;

- хвороби центральної нервової системи;

- енцефаліт;

- інсульт;

- розсіяний склероз;

- хвороба Меньєра;

- отруєння ліками.

Як бачите, причин насправді виникнення ністагму доволі багато. І найчастіше ністагм виникає у підлітків на тлі істотного зниження гостроти зору. Крім того, особливістю ністагму є те, що він може по-різному коливатися. Так, ністагм класифікують за величиною коливань наступним чином:

- крупнокаліберний (вище 15 градусів);

- середній калібр (5-15 градусів);

- дрібнокаліберний (до 5 градусів).

Важливою умовою лікування ністагму є визначення його форми. Розрізняють такі форми ністагму:

- фізіологічний ністагм - коливальні рухи, які спровоковані змінами тиску в вестибулярних ядрах.

- латентний ністагм - коливальні рухи при заплющених повіках. Нерідко цей вид ністагму є результатом перевтоми і підвищеного внутрішньоочного тиску.

- установчий – коливальні рухи, що виникають при відведенні зіниці в бік.

- ністагм моторного дисбалансу - рухи, які включають усі перераховані характеристики. Виникає при слабкому тонусі косих м'язів очних яблук.

- вестибулярний – коливальні рухи, які виникають при наявності інфекції внутрішнього вуха і хвороби Меньєра.

- оптокінетичний ністагм - стрибкоподібні рухи очних яблук.

- ністагм сенсорної депривації - дана форма ністагма проявляється при сильному порушенні зорової функції. Бувають вертикальні і горизонтальні коливання. В процесі розвитку патології сильно погіршується зір. Причиною ністагму сенсорної депривації виступає важкий дефект центрального зору, який виник в ранньому віці.

Помітити первинні симптоми ністагму можна самостійно. Неконтрольовані руху очей виражені, тому батьки можуть помітити дефект навіть у маленької дитини. Але точно визначити причину патології здатний тільки лікар. Тому не зволікайте, а краще всього відвідайте офтальмолога в центрі зору «AstraVisus», де Вам проведуть якісну діагностику зору.

Як  тоді лікувати ністагм? При ністагмі потрібно максимально підвищити гостроту зору, тому потрібен комплексний підхід. Пацієнту призначають окуляри і медикаментозний курс., іноді навіть потрібне хірургічне втручання. Ефективно підвищити зорову функцію при ністагмі вдається шляхом оптичної корекції зору поблизу і вдалині. Призначення окулярів при ністагмі здійснюється за загальноприйнятими правилами. Головне, ретельно перевірити зорову систему і уточнити силу лінз.

Іноді пацієнтам окремо виписують окуляри для роботи з близької відстані, коли різко слабшає акомодація. У подібних випадках до корекції далекого зору додають лінзи + 1-2 діоптрій. Це допомагає поліпшити зорову працездатність. В тому разі, коли корекція зору окулярами не дає очікуваний результат, то варто спробувати контактні лінзи.

Правильно підібрати окуляри та контактні лінзи Вам допоможуть в центрі зору та в салоні оптики «АstraVisus».

Збережіть свій зір та зір Ваших дітей разом із АstraVisus!