Рогівка - це передня прозора оболонка ока, яка у нормі є сферичною. Функціями рогівки є пропускання та заломлення світла, захист, підтримання сталої форми очного яблука.
Кератоконус - це незапальне дистрофічне захворювання рогівки, при якому форма рогівки змінюється зі сферичної на конусну. Такий патологічний стан зазвичай проявляється у підлітковому віці і поступово прогресує.

Фактори ризику до появи кератоконусу:
- пацієнти, які мають близьких родичів із цим захворюваннями;
- травми рогівки в анамнезі;
- пацієнти із міопією (короткозорістю);
- гормональні порушення, хвороби сполучної тканини.

Симптоми кератоконусу:
- зниження зору;
- можливе двоїння;
- розмитість контурів предметів, викривлення предметів;
- поява швидкої втоми та головного болю при зорових навантаженнях;
- поява світлових ореолів та відблисків при погляді на ліхтарі ввечері.
- прогресуюче зниження зору;
- труднощі у підборі окулярів та контактних лінз (неможливість повністю забрати викривлення предметів та покращити гостроту зору до 100% ).

Діагностувати кератоконус можна після детального офтальмологічного обстеження.
Лікар обов"язково має перевірити зір, відкоригувати гостроту зору до максимально можливої, виконати скіаскопію, авторефрактометрію, кератометрію, оглянути рогівку під мікроскопом. Для детальної діагностики рогівки використовують кератотопографію, пахіметрію. Окрім того окуліст вивчає стан зорового нерва, макули, судин сітківки.

Ознаки кератоконусу схожі з іншими захворювання ока, а саме : астигматизмом, спадковими і вторинними дистрофіями рогівки.

Чим небезпечний кератоконус для рогівки?
При прогресуванні захворювання рогівка поступово стоншується і витягується у формі, це може зумовити розрив рогівки та незворотню втрату зору.
Гострий кератоконус - розвивається рідко, для нього характерні: швидко прогресуюче зниження зору, помутніння та набряк рогівки, поява різкого болю в оці.
Лікування кератоконусу залежить від стадії захворювання.
При початкових стадіях необхідна максимальна корекція зору окулярами чи контактними лінзами, препарати для укріплення рогівки.
При розвинених - 1. Крос-лінкінг (насичення рогівки рибофлавіном під впливом ультрафіолетового випромінювання. 2. Кератопластика.

Підготувала лікар-офтальмолог Рижковська Ганна Тарасівна.