
Очі різного кольору – це величезна рідкість. Така особливість зустрічається приблизно в 1% людей на планеті. Колір райдужної оболонки їх очей відрізняється: одне око може бути, наприклад, блакитним, а друге карим, одне – сірим, а друге зеленим. Це явище зветься «гетерохромія».
При гетерохромії різного кольору у людей може бути райдужка на обох або її ділянки на одному з очей. До речі, у жінок очі різних кольорів зустрічаються за статистикою частіше, ніж у чоловіків. Щоправда, наукового обґрунтування цього факту поки що не знайшли.
Як розвивається гетерохромія?
Колір очей у людей визначається змістом та розподілом у райдужній оболонці особливої речовини – меланіну. Чим більше пігменту, тим темніше її забарвлення. Якщо ж пігменту мало, очі (чи ділянку райдужної оболонки) будуть дуже світлими.
При гетерохромії меланін розподілений нерівномірно: його концентрація більша в одній із райдужних оболонок або в ділянці райдужної оболонки одного ока.
Причинами гетерохромії (різного кольору) очей можуть стати:
- 1. Спадкові фактори (найчастіше особливість - наслідок вроджених аномалій).
- 2. Деякі захворювання (катаракта, глаукома, нейробластома, крововилив).
- 3. Травми, отримані протягом життя, також можуть призводити до різного забарвлення очей.
- 4. Оперативні втручання.
Чи небезпечна гетерохромія?
Генетична гетерохромія, не пов'язана з хворобами або травмами, зазвичай не викликає порушення зору і не є небезпечною для здоров'я людини і ніяк не шкодить очам. Тому в даному випадку ми говоримо про неї не як про патологію, бо як про особливості. Однак варто мати на увазі, що іноді явище гетерохромії у вічі пов'язане з деякими спадковими захворюваннями. Наприклад, синдром Ваарденбурга: тут гетерохромії супроводжує приглухуватість. Крім того, гетерохромія може бути однією з ознак нейрофіброматозу. Навіть якщо ваша гетерохромія є вродженою та не турбує, варто проходити регулярне медичне обстеження.
Інша справа – набута гетерохромія райдужної оболонки: вона вимагає негайного звернення до фахівця, з'ясування причини та своєчасного лікування недуги, що призвела до аномального фарбування рогівки.
При вродженій гетерохромії не потрібно жодного лікування, слід просто продовжувати радіти життю з гарними різними очима. Лікування гетерохромії фокусується на лікуванні будь-яких основних причин цього стану. Якщо інших проблем із очима немає, лікування може не знадобитися.
Лікування гетерохромії, пов'язаної з патологіями, полягає у консервативному втручанні чи операції на очі. Для адекватної терапії захворювань буде призначено необхідні обстеження і, як результат, розроблено план одужання.
Якщо у вас з'явилася гетерохромія у дорослому віці або вона почала виглядати інакше, зверніться до свого офтальмолога. Лікар проведе докладне обстеження, щоб виключити будь-які патології та у разі потреби розробити план лікування.