Очі різного кольору – це величезна рідкість. Така особливість зустрічається приблизно в 1% людей на планеті. Колір райдужної оболонки їх очей відрізняється: одне око може бути, наприклад, блакитним, а друге карим, одне – сірим, а друге зеленим. Це явище зветься «гетерохромія».

При гетерохромії різного кольору у людей може бути райдужка на обох або її ділянки на одному з очей. До речі, у жінок очі різних кольорів зустрічаються за статистикою частіше, ніж у чоловіків. Щоправда, наукового обґрунтування цього факту поки що не знайшли.

Як розвивається гетерохромія?

Колір очей у людей визначається змістом та розподілом у райдужній оболонці особливої ​​речовини – меланіну. Чим більше пігменту, тим темніше її забарвлення. Якщо ж пігменту мало, очі (чи ділянку райдужної оболонки) будуть дуже світлими.

При гетерохромії меланін розподілений нерівномірно: його концентрація більша в одній із райдужних оболонок або в ділянці райдужної оболонки одного ока.

Причинами гетерохромії (різного кольору) очей можуть стати:

  1. 1. Спадкові фактори (найчастіше особливість - наслідок вроджених аномалій).
  2. 2. Деякі захворювання (катаракта, глаукома, нейробластома, крововилив).
  3. 3. Травми, отримані протягом життя, також можуть призводити до різного забарвлення очей.
  4. 4. Оперативні втручання.

Чи небезпечна гетерохромія?

Генетична гетерохромія, не пов'язана з хворобами або травмами, зазвичай не викликає порушення зору і не є небезпечною для здоров'я людини і ніяк не шкодить очам. Тому в даному випадку ми говоримо про неї не як про патологію, бо як про особливості. Однак варто мати на увазі, що іноді явище гетерохромії у вічі пов'язане з деякими спадковими захворюваннями. Наприклад, синдром Ваарденбурга: тут гетерохромії супроводжує приглухуватість. Крім того, гетерохромія може бути однією з ознак нейрофіброматозу. Навіть якщо ваша гетерохромія є вродженою та не турбує, варто проходити регулярне медичне обстеження.

Інша справа – набута гетерохромія райдужної оболонки: вона вимагає негайного звернення до фахівця, з'ясування причини та своєчасного лікування недуги, що призвела до аномального фарбування рогівки.

При вродженій гетерохромії не потрібно жодного лікування, слід просто продовжувати радіти життю з гарними різними очима. Лікування гетерохромії фокусується на лікуванні будь-яких основних причин цього стану. Якщо інших проблем із очима немає, лікування може не знадобитися.

Лікування гетерохромії, пов'язаної з патологіями, полягає у консервативному втручанні чи операції на очі. Для адекватної терапії захворювань буде призначено необхідні обстеження і, як результат, розроблено план одужання.

Якщо у вас з'явилася гетерохромія у дорослому віці або вона почала виглядати інакше, зверніться до свого офтальмолога. Лікар проведе докладне обстеження, щоб виключити будь-які патології та у разі потреби розробити план лікування.