В данній статті я хочу привернути увагу читачів до важливості профілактики порушень зору та сліпоти у дітей, так як є багато патологій зору, які сучасна медицина вдало лікує (наприклад: катаракта, ретинопатія недоношених і т.д.).Якщо порівняти дані оцінки кількості сліпих дітей за 1999 та 2010 роки, то можна побачити позитивні зміни:
# 1999 рік - кількість дитячого населення світу - 1 868 000 000, кількість сліпих дітей - 1 400 000;
# 2010 рік - кількість дитячого населення світу - 1 880 000 000, кількість сліпих дітей - 1 260 000.
Незважаючи на те, що загальна чисельність дитячого населення світу зросла, а кількість сліпих дітей зменшилась, в африканських країнах, які розташовані південніше Сахари та в Індії спостерігається приріст кількості сліпих дітей на тлі незначних змін чисельності дітячого населення.

Очевидно, що в розвинених країнах значно відрізняється рівень життя і надання медичних послуг, тому і не дивно, що й сліпота у дітей зустрічається в 4 рази рідше, ніж в країнах з дуже низьким економічним розвитком (3-4 і 12-15 випадків дитячої сліпоти на 10 000 населення відповідно).

Якщо проаналізувати причини дитячої сліпоти, то вагому частку мають патології, що поєднуються з системними захворюваннями (тобто мають місце проблеми з кількома органами) - серед таких дітей високий процент смертності, особливо до 5-річного віку. Більшість таких захворювань ( а це, здебільшого, спадкові і вроджені патології) не можуть контролювати навіть країни з найкращим рівнем медицини.
Потрібно, в першу чергу, зосередитися на всеможливу профілактику таких хвороб.


Первинна профілактика:
профілактика розвитку захворювань очей (наприклад: програми всезагальної імунізації проти краснухи, кору; забезпечення вітаміном А з метою профілактики рубцювання рогівки; виключення контактів з тератогенами під час вагітності шляхом освітніх програм; удосконалення неонатальної допомоги для профілактики ретинопатії недоношених; генетичне консультування сімей, що мають генетичні захворювання очей на етапі планування вагітності).

Вторинна профілактика:
профілактика тяжкого погіршення зору внаслідок вже діагностованих захворювань очей. Вона включає в себе скринінг та спостереження з метою раннього виявлення та своєчасного скерування до офтальмолога дітей з підозрою на офтальмопатологію, наприклад катаракту. А також до даного виду профілактики належить раннє спеціалізоване лікування дитячими офтальмологами таких захворювань, як ретинопатія недоношених, катаракта, глаукома  та амбліопія.

Третинна профілактика:
оптимізувати залишкові зорові функції і попередити збитки внаслідок вже наявних порушень зору. Вона ключає в себе втручання з метою покращення зорових функцій в тих випадках, коли високої гостроти зору досягнути неможливо (наприклад, лікування катаракти при пізньому зверненні), а також оцінка і задоволення спеціальних освітніх потреб, корекція слабозорості, тренування навичок пересування та інші програми реабілітації, соціальну підтримку та допомогу сім'ям, де є діти з незворотніми порушеннями зору.

Кілька слів ще хочу додати про важливість обізнаності в причинах сліпоти та можливостях профілактики саме батьків та сімейних лікарів, адже вони першочергово мають запідозрити найменші порушення з боку очей та якнайшвидше звернутися за допомогою до дитячого офтальмолога.

Джерело інформації : "Дитяча офтальмологія", том 1, 2015 р. Крейг С. Хойт та Девід Тейлор

Дитячий офтальмолог  Михалкова Ольга Валеріївна