Що таке диплопія? Чому іноді зображення, на які ми фокусуємося, двоїться? Що це може означати? Відповіді на ці питання Ви знайдете в цій статті.

Диплопія – це сприйняття зображення в розмитому та подвоєному вигляді. Диплопія – це не захворювання, а симптом, який говорить про серйозні проблеми з зором.

Існує два види диплопії: монукулярна та бінокулярна. Виявити, який саме вид диплопії у людини, дуже просто, це можна навіть зробити самостійно в домашніх умовах. Для цього лише потрібно прикрити одне око рукою. Після цього, якщо зображення, яке двоїться, зникне, то це означає, що у Вас бінокулярна диплопія, а якщо ні – то монокулярна. Монокулярна диплопія свідчить, що проблеми лише з одним оком. Бінокулярна вказує на те, що причиною подвійного зору може бути збій в роботі мозку або нервів.

Які причини монокулярної диплопатії?

До основних причин монокулярной диплопиї відносяться:

- астигматизм - дефект зору, викликаний викривленням форми кришталика або рогівки ока, через що людина втрачає здатність чітко бачити предмети;

- кератоконус - захворювання ока, при якому його рогівка стає тонкою і набуває форму конуса;

- катаракта - помутніння кришталика;

- синдром сухого ока - нестача слізної рідини, яка зволожує поверхню очей;

- птерігіум - розростання дегенеративно-зміненої тканини в області внутрішнього кута очної щілини.

Бінокулярна диплопія має теж ряд особливостей та причини виникнення. До основних причин виникнення бінокулярної диплопії належить:

- пошкодження нервів - очні нерви відповідають за зв'язок між очима і мозком;

- діабет - одна з найпоширеніших хвороб, що викликають пошкодження нервів;

- параліч черепних нервів в результаті діабету або високого кров'яного тиску;

- міастенія - імунне захворювання, що характеризується патологічно швидкою стомлюваністю поперечносмугастих м'язів. У випадку з очима йдеться про слабкість повік, що призводить до появи подвійного зору;

- хвороба Грейвса, дифузний токсичний зоб або базедова хвороба - все це назви одного стану, причиною якого є дисфункція щитовидної залози. Близько 30% людей, які страждають на це захворювання, стикаються з розладами зору, в тому числі - диплопією.

- косоокість.

Крім того, деякі люди, які страждають від подвійного зору, відчувають нудоту і запаморочення. У інших подвоєне зображення супроводжується відчуттям напруги в очах і чутливістю до світла, все це залежить від індивідуальних особливостей людини.

Діагностувати диплопію і визначити її тип досить просто. Куди складніше встановити причину подвійного зору. В будь-якому разі, важливо не відкладати візит до офтальмолога, саме лікар зможе визначити особливості протікання захворювання та призначити необхідне лікування.

Повністю усунути диплопію можна тоді, коли основне захворювання буде вилікувано. А доки Ви будете проходити основний курс лікування, лікар може призначити такі методи коригування зору як контактні лінзи та спеціальні окуляри, щоб позбавитися від диплопії, або просто виконувати вправи для очей, якщо проблема в слабких м'язах зорового апарата.