Відомо, що при захворюванні на цукровий діабет організм частково втрачає здатність засвоювати глюкозу, що надходить з їжею, і запасати необхідну її кількість для виробництва енергії. Внаслідок цього рівень цукру в крові збільшується і серйозно перевищує норму. Велика концентрація цукру в крові здатна негативно впливати на стінки судин, роблячи їх крихкими і проникними.

Цукровий діабет впливає все без винятку судини організму, і судини очей зокрема. Його офтальмологічним ускладненням стає діабетична ретинопатія - серйозне захворювання, здатне призвести до незворотної сліпоти. Імовірність її розвитку з року в рік тільки підвищується.

Чому виникають діабетична ретинопатія?

Ушкодження судин сітківки починають відбуватися за стабільно високому рівні цукру крові. Це проявляється підвищенням їхньої проникності, коли рідка частина крові поступово просочується в прилеглий до судин простір. Подібна ситуація стає причиною набряку сітківки та відкладення в ній твердих ексудатів ліпідних комплексів. Подібні зміни характерні для ранньої стадії діабетичної ретинопатії, яку називають непроліферативною діабетичною ретинопатією (фоновою).

Подальший процес розвитку некомпенсованого цукрового діабету призводить до захворювання до стадії препроліферативної ретинопатії. Вона характеризується повним припиненням кровообігу на деяких ділянках сітківки, де утворюються ватоподібні вогнища, іншими словами зони інфаркту. Інші ділянки сітківки з збереженим кровопостачанням страждають від крововиливів, що часто відбуваються. При цьому і ті, й інші ділянки більше не беруть участь у зоровій роботі, вони стають сліпими.

Пізня стадія діабетичної ретинопатії називається проліферативною і характеризується недостатнім кровопостачанням та харчуванням усієї сітчастої оболонки. Для відновлення обсягу кровопостачання організм запускає механізм зростання нових судин. Проте новостворені судини мають серйозну аномалію — вкрай тендітні стінки. Внаслідок цього, судини постійно розриваються із вилитим крові у склоподібне тіло, що призводить до зниження зору. Крім того, розростання їх по поверхні сітчастої оболонки призводить до формування рубцевої тканини, яка стягує сітківку, провокуючи її відшарування та втрату зору.

Як проявляється діабетична ретинопатія?

Діабетична ретинопатія – захворювання серйозне та підступне. Протікає вона майже безсимптомно, у тому, що загроза втрати зору поступово і неухильно зростає. Тому людям із цукровим діабетом, навіть у відсутності симптомів погіршення зору і не мають змін на сітківці, не рідше ніж раз на рік потрібно проходити офтальмологічне обстеження. Таке обстеження обов'язково передбачає ревізію очного дна з розширенням зіниці.

Непрямими ознаками захворювання можуть бути:

  1. 1. Виникнення перед очима плаваючих мушок та плям. Це тіні згустків крові, що у склоподібному тілі, які при погляді джерело світла стають видимі.
  1. 2. Труднощі при роботі на близькій відстані - читанні, письмі та ін. Це може бути свідченням набряку центральної зони сітківки - макули, яка відповідальна за гостроту зору.
  2. 3. Раптове виникнення перед очима пелени, що не йде, що нерідко стає ознакою крововиливу в склоподібне тіло.

Щоб уникнути розвитку серйозних захворювань зорової системи та зберегти свій зір, слід регулярно відвідувати лікаря-офтальмолога при цукровому діабеті. А при розвитку перших симптомів ретинопатії, слід одразу ж звертатися на консультацію до офтальмолога, який проведе необідні дослідження та підбере ефективне лікування.